פירמידת המזון

שמירה על אורח חיים בריא היא המשימה החשובה אך גם הקשה ביותר עבור כל אותם האנשים שיורדים במשקל. המשימה הזאת יכולה להיות קשה במיוחד מכיוון שהיא מצריכה התנהלות נכונה לאורך זמן והבנה בסיסית של כל המאכלים שאותם אתם מכניסים לפה. המזון הוא מקור האנרגיה של גופנו, אך באותה נשימה הוא יכול להסב גם לא מעט נזק לגוף. באמצעות פירמידת המזון אתם תוכלו לדעת מה תוכלו לאכול ובאיזה שלב, כך תמצאו את האיזון הנכון ותוכלו לבנות לעצמכם את התפריט האידיאלי.

כל אחד מאיתנו חייב להכיר את פרמידת המזון, כי רק באמצעותה ניתן יהיה לשמור על המשקל הקיים ולשפר את המצב הבריאותי. אנו מודעים לעובדה שמרבית האנשים אינם מכירים את הפירמידה הזאת, ולכן אנו כאן מביאים לכם את כל האינפורמציה עליה. כך תוכלו להגיע למצב שבו אתם מכירים אותה בצורה אידיאלית, ויכולים לבנות לעצמכם ולשאר בני המשפחה תפריט שמתבסס עליה – כולם יצאו מרוויחים מהסיפור הזה.


מדוע כדאי להכיר את פירמידת המזון?


כל אחד שישמע לראשונה על פרמידת המזון יכול להרים גבה, אך בפועל מדובר על אחד מהכלים החשובים ביותר שתוכלו לסגל לעצמכם. הפירמידה מגיעה על מנת להפוך את קבלת ההחלטות שלכם לפשוטה יותר, ולגרום לכך שתוכלו לבנות לעצמכם תפריט בריא ופשוט. אז כיצד בדיוק הפירמידה עושה זאת? יש לנו כמובן את התשובות עבורכם.

הפירמידה מסייע לכם להבין בדיוק איזה סוגי מזון תוכלו לצרוך בתדירות גבוהה יותר ואילו סוגי מזון אתם צריכים לצרוך בתדירות נמוכה יותר. הרי הטעות הנפוצה ביותר של מרבית האנשים היא שהם צורכים מזונות לא בריאים בתדירות גובהה ומשאירים את המזונות הבריאים בסוף סדרי העדיפויות. פירמידת המזון מגיעה על מנת לסייע לכם להבין ללא כל הכשרה מיוחדת איך תבנו לעצמכם את התפריט המושלם.

כך לא רק שתוכלו לבנות לעצמכם את התפריט הטוב ביותר, תוכלו גם להפוך כל ארוחה למגוונת וטעימה. לא מעט אנשים חושבים כי שמירה על אורח חיים בריא משמעותה להתנזר מאכילת אוכל טעים, אך בפועל מדובר על חשיבות של גיוון מבלי שתימנעו מעצמכם שום דבר.

מדוע התיאור הוא בצורה של פירמידה?


אומנם מדובר על שאלה טכנית בעיקר, אך לא מעט אנשים תוהים מדוע פירמידת המזון היא בצורה של פירמידה. הסיבה לכך היא הגיונית במיוחד, וחשוב מאוד שתכירו אותה על מנת שתוכלו להבין כיצד תוכלו לבנות לעצמכם את התפריט הנכון.

הפירמידה היא בצורה כזאת שהחלק התחתון שלה הוא רחב במיוחד ומנגד החלק העליון שלה הוא קטן וצר. כך ככל שעולים בקומות של הפירמידה היא הולכת והופכת להיות קטנה וצרה יותר. כך אתם מבינים כי ככל שהשטח שבו אתם נמצאים רחב יותר כך תוכלו לאכול מהמזון הזה יותר. מהסיבה הזאת פירמידת המזון היא בצורה של פירמידה ולא בשום צורה אחרת.

כיצד בנוי פירמידת המזון?


כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם פירמידת המזון בנויה בצורה של פירמידה, כך שהמאכלים שנמצאים בתחתית הפירמידה הם הטובים ביותר ואלה שנמצאים בראש הם הבעייתיים ביותר. על מנת שתוכלו לבנות לעצמכם את התפריט המושלם עליכם לצרוך את כל המזונות הנמצאים בתחתית ולהימנע עד כמה שאפשר מהמזונות הנמצאים בחלקים העליונים שלה. אז מה בדיוק נמצא בכל קומה? אנו כאן על מנת להסביר לכם. תזכרו כי הקומה האחרונה היא הכי פחות בריאה והקומה התחתונה היא הבריאה והמומלצת ביותר. לאחר שתבינו מה נמצא בדיוק בכל קומה תוכלו לבנות לעצמכם את התפריט המושלם.

הקומה התחתונה

בקומה התחתונה בפעם הראשונה ככל הנראה המלצה של שתיית מים. אומנם הפירמידה ברובה בנויה אך ורק על מאכלים, אך בפועל אנו מבינים את החשיבות של המים. ההמלצה היא לשתות מים בכל ארוחה, ולהשתדל לשתות מי ברז שהם יותר בריאים – אך זוהי רק המלצה כל סוג של מים זה מצוין.

הקומה הראשונה

אולי זה יפתיע אתכם מעט אך בקומה הראשונה נמצאים כל קבוצות הדגנים וכל מוצרי המאפה. ההמלצה היא כמובן לצרוך אך ורק דגנים מלאים, אך כמובן שיש כאלה שסוטים מעט מהנתיב. מכאן אתם יכולים להבין כי פחמימות הם חלק בלתי נפרד מכל ארוחה שאתם צריכים להכין בזמן הקרוב.

הקומה השנייה

בקומה השנייה של פירמידת המזון אתם צפויים למצוא את קבוצת הירקות וקבוצת הפירות. העדיפות היא כמובן לצרוך יותר ירקות מאשר פירות במהלך היום, על מנת שתוכלו לקבל את מלוא היתרונות מכל אחת מהקבוצות הללו. ניתן לשלב ירקות בכל ארוחה, ופירות ניתן לאכול בשעות הביניים בין הארוחות השונות.

הקומה השלישית

בקומה השלישית של הפירמידה תוכלו למצוא את כל מוצרי החלבון למיניהם, שגם הם חלק בלתי נפרד מהדיאטה כולה. בקומה הזאת תוכלו למצוא את מוצרי הבשר והדג, את מוצרי הקטניות שמכילות חלבון וגם את מוצרי החלב שגם בהם יש כמויות חלבון. חשוב לשלב לפחות מנת חלבון אחת בכל ארוחה שאתם אוכלים במהלך היממה.

הקומה הרביעית

אנו כבר מתקדמים לחלק העליון של הפירמידה והקומה הרביעית היא הקומה לפני האחרונה. בקומה הזאת תוכלו למצוא את כל המזונות העשירים בשומן. המוצרים הללו אומנם מסייעים להצטברות השומן בגוף, אך מצד שני הם גם ספקים לכם אנרגיה. לכן חשוב לצרוך אותם בתדירות נמוכה במהלך היום ולא להימנע מהם לחלוטין.

הקומה החמישית (קודקוד הפירמידה)

בקומה האחרונה אתם בוודאי מתארים לעצמכם שתוכלו למצוא את כל המוצרים שעשירים בסוכר. מדובר על מאכלים שהם לא בריאים לגוף ולא מספקים לו כמעט אנרגיה. ההמלצה היא להימנע מהמאכלים הללו כמה שרק ניתן, תוכלו לאכול אותם בתדירות נמוכה במהלך השבוע כולו.